Ak ovplyvňujú stromy nás, potom musíme i my, ľudia, ovplyvňovať spätne stromy.

Príroda bez ľudí prežiť dokáže, ale ľudia bez Prírody nie.

 

Nebudem sa tu rozpisovať aké existujú pestovateľské tvary a o veciach, ktorých je na iných stránkach až priveľa, ale budem sa snažiť rozpísať svoje určité skúsenosti a prax pri pestovaní ovocných stromov ako v záhradkách, tak aj v ovocných sadoch.

–         Celosvetovo nie je dôležitá nadmorská výška, ale rovnobežka. Čo sa týka Slovenska, tak naším územím prechádzajú rovnobežky 48° a 49° severnej geografickej šírky.

–         Už keď sme si určili rovnobežku, tak až teraz budeme brať do úvahy nadmorskú výšku. Najnižšie položené miestom je rieka Bodrog na mieste, kde opúšťa hranice SR – 94 mnm,   najvyššie položené miesto: Gerlachovský štít – 2655 mnm.

–         Určite vás už napadlo to, čo aj mňa a to, že prečo niekde môžu pestovať napr. jablka v 1500 mnm a u  nás to akosi nejde.

–         Teraz keď sme si už určili rovnobežku a aj nadmorskú výšku nášho priestoru, skúsme sa teda pozrieť trochu nižšie pod nohy zistiť,  do akého priestoru, svahu chceme zasadiť ten náš stromček, aby sme z neho mali radosť.

–         Existujú stovky odrôd, ktoré majú svoje špecifiká, ale len málo podpníkov z ktorých si môžeme vyberať.

–         Ak ste si už vybrali odrodu, o ktorej si myslíte, že by bola pre vaše podmienky tá najlepšia, „tie susedové sú super „ poďme teda k podpníkom.

–         Naskytá sa nám ďalšia paleta otázok a odpovedí, bude ten stromček v záhradke, kde sa okolo neho bude okopávať a odburiňovať, poskytne sa mu doplnková závlaha alebo pôjde do svahu alebo do sadu, kde sa bude len raz za mesiac kosiť ?

–         Vypisovať teraz všetky podpníky, ktoré sú kde vhodné a u hrušiek napr. opísať medzištiepenie, z dôvodu afinity by bolo asi dosť zdĺhavé, preto ak by ste mali záujem o bližšie info, stačí zavolať alebo napísať.

–         Nezabudnime ani na pôdne podmienky, tie si trochu opíšeme v kapitole – hnojenie.

–         Ešte jedna vec na záver, ak si myslíte, že budete mať presne také isté jablká ako má sused, musím vás sklamať , príroda to má zariadené tak že – nie.

Leave a Comment