Odvetvie poľnohospodárstva primárne zamerané na pestovanie ovocných stromov a ovocia. Ovocinárstvo malo a aj v súčasnosti má vo viacerých regiónoch Slovenska charakter primárneho alebo doplnkového zamestnania a bolo významným zdrojom rodinných príjmov.

Pestovanie ovocných stromovRez ovocných stromovŠtepenie a očkovanie ovocných stromovRozmnožovanie ovocných stromovDrobné ovocieChemická ochranaHnojenieOdborné články

Ak ovplyvňujú stromy nás, potom musíme i my, ľudia, ovplyvňovať spätne stromy.
Príroda bez ľudí prežiť dokáže, ale ľudia bez Prírody nie.
 
Nebudem sa tu rozpisovať aké existujú pestovateľské tvary a o veciach, ktorých je na iných stránkach až priveľa, ale budem sa snažiť rozpísať svoje určité skúsenosti a prax pri pestovaní ovocných stromov ako v záhradkách, tak aj v ovocných sadoch.
–         Celosvetovo nie je dôležitá nadmorská výška, ale rovnobežka. Čo sa týka Slovenska, tak naším územím prechádzajú rovnobežky 48° a 49° severnej geografickej šírky.
–         Už keď sme si určili rovnobežku, tak až teraz budeme brať do úvahy nadmorskú výšku. Najnižšie položené miestom je rieka Bodrog na mieste, kde opúšťa hranice SR – 94 mnm,   najvyššie položené miesto: Gerlachovský štít – 2655 mnm.
–         Určite vás už napadlo to, čo aj mňa a to, že prečo niekde môžu pestovať napr. jablka v 1500 mnm a u  nás to akosi nejde.
–         Teraz keď sme si už určili rovnobežku a aj nadmorskú výšku nášho priestoru, skúsme sa teda pozrieť trochu nižšie pod nohy zistiť,  do akého priestoru, svahu chceme zasadiť ten náš stromček, aby sme z neho mali radosť.
–         Existujú stovky odrôd, ktoré majú svoje špecifiká, ale len málo podpníkov z ktorých si môžeme vyberať.
–         Ak ste si už vybrali odrodu, o ktorej si myslíte, že by bola pre vaše podmienky tá najlepšia, „tie susedové sú super „ poďme teda k podpníkom.
–         Naskytá sa nám ďalšia paleta otázok a odpovedí, bude ten stromček v záhradke, kde sa okolo neho bude okopávať a odburiňovať, poskytne sa mu doplnková závlaha alebo pôjde do svahu alebo do sadu, kde sa bude len raz za mesiac kosiť ?
–         Vypisovať teraz všetky podpníky, ktoré sú kde vhodné a u hrušiek napr. opísať medzištiepenie, z dôvodu afinity by bolo asi dosť zdĺhavé, preto ak by ste mali záujem o bližšie info, stačí zavolať alebo napísať.
–         Nezabudnime ani na pôdne podmienky, tie si trochu opíšeme v kapitole – hnojenie.
–         Ešte jedna vec na záver, ak si myslíte, že budete mať presne také isté jablká ako má sused, musím vás sklamať , príroda to má zariadené tak že – nie.

Aj stromy majú svoje potreby, veľké i malé. Jednou z dôležitých potrieb je aj odstránenie starých vyrodených, poškodených a prebytočných konárov.

Aj keď sa každý ovocný strom vyvíja  inak a teda je jedinečný, existujú zákonitosti, ktoré platia pre všetky druhy a odrody ovocných plodín.

Mali by ste ich poznať skôr, než začnite s prácou, lebo :

Rez je len vtedy správny, keď nie je v protiklade s týmito  rastovými  zákonmi.

Už som rezignoval na určité články na niektorých internetových stránkach, už som prestal písať do určitých časopisov a TV vysielaní, že ich osveta ohľadom rezu ovocných stromov je nesprávna a zle učia.

Nechcel som ale tým poveda,ť že len ja ja ja som najmúdrejš alebo, že to len ja viem, našťastie je už veľa ovocinárov, ktorí pochopili tieto zákonitosti .

Treba si v prvom rade povedať o aký druh rezu pôjde, čiže vek a v akej kondícií je daný strom.

Potom pri prečítaní jednotlivých konárov zistiť, či dané drevo už nie je odrodené a nahradiť ho mladým rodiacim drevom.

Na vysvetlenie :

v 1.roku máme len listové púčiky

v 2.roku máme len kvetné púčiky, ktoré ešte nerodia

a až  3.roku sa dočkáme úrody

v 5.roku je už daný konár odrodený a treba uvažovať o jeho náhrade novým, aby sme mali stále pekné, veľké a chutné ovocie.

Pre ilustráciu pozrite si video, ktoré sme natočili s pánom Ing.Jakubekom

http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2012/20120531_utv_orange_video_s/web/

Ďalšie info ohľadom rezov telefonicky, alebo e-mailom, ale najlepšie osobne.

Kedysi mi to ukazoval môj otec, ale akosi som vtedy na to ešte nebol pripravený.Keď sa otec pominul a ja som začal chápať určité prírodné zákonitosti, išlo pri očkovaní a štepení skôr o akýsi pokus/omyl, skrátka bolo viacej sklamania, než úspechu.

Našťastie som sa dostal do kolektívu, kde som sa mohol v danej problematike  zlepšiť a teraz je to skôr náhoda kedy to nevyjde.,

Primárne by som chcel upozorniť všetkých, ktorí sa do toho chcú púšťať ,zabezpečte si kvalitné náradie, s tupým a zlým náradím sa budete viacej zlostiť a trápiť, než by ste z toho mali radosť a úspech.

Všetky techniky  a možnosti sú už popísané na iných stránkach, ja sa opakovať nebudem, len vám chcem opäť poradiť,  čo do čoho a kam.

Takže najpr:  vrúble musia byť jednoročné zo zdravého stromu, zrezané po opadaní lístia z južnej strany v hrúbke ceruzky.

Uskladnenie : žiadna chladnička, žiadna pivnica či studňa alebo čo všetko som už počul, ale jednoducho si vykopete na záhrade jamu, do ktorej dáte dané vrúble a to tak, že do zeme dáte iba jednu tretinu, ďalšie dve tretiny budú nad zemou a zasypete ich.

Nezabudnite si ich označiť , ak budete štepiť v rukách, v zimných mesiacoch si môžetei daný vrúbeľ odstrihnúť priamo zo stromu a doma už len zaštepiť.

Dal by som do povedomia ďalšie video, natočili ho s pánom Ing. Jakubekom.

http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2012/20120531_utv_orange_video_s/web/

Radi by sme mali taký stromček ako majú naši susedia alebo známi – ako na to ?

Poznáme v podstate dva druhy rozmnožovania a to :

-Vegetatívne – rozmnožovanie bylinnými odrezkami

– Generatívne – semenami

Samozrejme, že sa dajú aj ovocné stromy rozmnožiť odrezkami, ale len vrcholovými a to ešte dozretými, ale rýchlejšie  a istejšie je to tým štepením alebo očkovaním.

Dá sa samozrejme ešte použiť aj technika potápaním alebo nakopcovaním.

Čo sa týka samotného  generatívneho rozmnožovania,  myslím si, že táto technika  pri ovocných stromoch sa skôr využíva pri samotnom šľachtení a získavaní nových odrôd.

Samotnému generatívnemu rozmnožovaniu predchádza  najprv stratifikácia semien a to  z dôvodu väčšieho a istejšieho prijímania samotných semien v pôde.

Samotnú stratifikáciu vám asi tiež opisovať nebudem, lebo je už  toho na nete veľa a ujo Google určite pomôže.

Samozrejme dávam do pozornosti aj video z UTV.

http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2012/20120531_utv_orange_video_s/web/

U drobného ovocia sa stretávam hlavne s problémami:

  • rez malín  (1 alebo 2 ročných)
  • prestárnuté ríbezle, čiže slabo rodiace, stromčekové alebo kríčkové.

Maliny :  rodia na bočných výhonkoch , 1.ročné maliny rodia na minuloročných výhonkoch, tzn.:“ Toho roku nám rodili maliny, popri nich sa na svet tlačia už nové výhonky, tieto nové výhonky budú rodiť na budúci rok a tie, ktoré rodia toho roku na jeseň odstrihneme úplne pri zemi a tie nové zrežeme na výšku cca. 120-150 cm. Slabé výhonky a prehustenú časť prestriháme tak , aby sa slnko a samozrejme aj my ,sme sa dostali k malinám, čo najlepšie.“

U 2.ročných je to trochu inak tzn. že  výhonok, ktorý vyrastá už tento rok  už aj bude rodiť koncom leta v hornej tretine. Túto hornú odrodenú časť  odrežeme, prostredná a dolná časť nám bude rodiť na budúci rok, počas leta a na jeseň nám zase vyrastie nový výhonok, ktorý zarodí na jeseň až do prvého snehu.

Maliny majú radi počas rastu plodov veľa vody – doprajme im ju.

Čo sa týka samotného rozmnožovania, tak rozmnožujeme ich hľúznatými odkopkami.

Na jeseň  zasadíme tohoročný výhonok o dĺžke cca 50cm, ale na jar ho zostrihneme na cca 10cm, aby nám nevyschol a dobre sa uchytil.

Poznáme teda červené, žlté a čierne maliny, mne osobne najviac chutia tie červené, ale ani tie žlté nemajú chybu, k tým čiernym som si ešte nenašiel akosi cestu a veľmi mi nechutia, asi preto že sú trochu menšie a skôr mi pripomínajú divé červené maliny.

Ríbezle najlepšie rodia v treťom veku, ale nie všetky odrody, niektoré až v piatom roku.

V každom prípade sa však snažíme, aby sme mali každý rok nové prírastky , ktoré nám zabezpečia  zdravú a bohatú úrodu. V jednom kríku by malo byť okolo 8-12 výhonkov.

Pokiaľ však nebudeme mať krík o priemere 1m.

Ríbezle a egreše sa rozmnožujú bylinnými odrezkami vid. video :

http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2012/20120531_utv_orange_video_s/web/

Stromčeková forma verzus kríčková !!!

Záleží od vkusu, všetko má svoje plusy a samozrejme aj mínusy. Teda poďme najprv k tým plusom.

Stromčeková forma  :

+  atraktívnejšia, lepšie udržovateľná , pohodlnejší zber, čistejšie ovocie

–  nižšia úroda,

Kríčková forma  :

+  vyššia úroda, jednoduché rozmnožovanie

– menej pohodlný zber, špinavé ovocie

Nie som zástancom veľkej chémie, ale už sa jej asi nevyhneme a používam to nutné zlo len nevyhnutne.

Skoro na jar, pokiaľ ešte stromy a kríky nemajú listy vykonám postrek proti prezimujúcim škodcom a pukoch a to Sulkou.

Pred kvetom a po kvete vykonám postrek  proti mučnatke  a chrastavitosti.

U broskýň pred a po kvete u zákazníkov vykonávam postrek proti kučeravosti a u marhúľ taktiež pred a po kvete vykonám postrek proti monilióze.

S hnojením sa trochu pohrám k ovocným stromom  nie ku kmeňu ale na okraj koruny každé 3-4 roky dodám hnoj a to tak že trávu dám preč a zemným vrtákom vyvŕtam dieru a tak tam vložím vedro 3.ročného  kravského hnoja premiešaného s kompostom.

Cez leto aplikujem listové hnojivá a na jeseň zase hnojivá na podporu dozrievania pletiv čiže draslik, fosfor.

Na Slovensku a teda aj u mňa je pôda skôr kyslejšia než zásadité požijem ešte mletý vápenec.

odborné články

Realizácia mechanizovaného rezu a jeho dôsledky.

doc. Ing. Oleg Paulen, PhD.

V časopise  Sady a vinice : všetko o pestovaní ovocných plodín a viniča. Roč. 8, č. 5-6 (2013), s. 12–13.

–  Zaujímavý článok o ktorom treba pouvažovať a vyskúšať termíny rezov aj pri ručných rezoch

VLKY :

Ing. Eduard  Jakubek

http://www.zahradkaripresov.sk/prakticke_skusenosti_clanky.htm

Kedy vlky skrátime? Vlky alebo dlhšie výhonky skracujeme len vtedy, keď na niektorej časti ovocného stromu chýba rozkonárenie a týmto skrátením chceme získať zaplnenie a vytvorenie nových kostrových konárov.

–          Tu by som chcel upriamiť pozornosť a odporučiť  ustráženie si týchto vlkov čiže kedy ich skrátiť a kedy ich ponechať.  Ak to zanedbáme, tak  stratíme rok !!!

Ako na výrub drevín :

Termín výrubu drevín sa povoľuje v mimovegetačnom období od 31. októbra do 31. marca.

Zákon č. 543/2002 Z .z. o ochrane prírody a krajiny

Je potrebné mať súhlas orgánu ochrany prírody na výrub dreviny.

Žiadosť o vydanie súhlasu na výrub dreviny podáva fyzická osoba (občan) alebo právnická

osoba (firma), ak má drevina obvod kmeňa nad 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou

a krovitý porast s výmerou nad 10 m2