Ovoarb - Domov » Články » Pestovanie a rez ovocných stromov

Pestovanie a rez ovocných stromov

Ak ovplyvňujú stromy nás, potom musíme i my, ľudia, ovplyvňovať spätne stromy. Príroda bez ľudí prežiť dokáže, ale ľudia bez Prírody nie.

Úvod k pestovaniu ovocných stromov

Nebudem sa tu rozpisovať aké existujú pestovateľské tvary a o veciach, ktorých je na iných stránkach až priveľa, ale budem sa snažiť rozpísať svoje určité skúsenosti a prax pri pestovaní ovocných stromov ako v záhradkách, tak aj v ovocných sadoch.

–         Celosvetovo nie je dôležitá nadmorská výška, ale rovnobežka. Čo sa týka Slovenska, tak naším územím prechádzajú rovnobežky 48° a 49° severnej geografickej šírky.

–         Už keď sme si určili rovnobežku, tak až teraz budeme brať do úvahy nadmorskú výšku. Najnižšie položené miestom je rieka Bodrog na mieste, kde opúšťa hranice SR – 94 mnm, najvyššie položené miesto: Gerlachovský štít – 2655 mnm.

–         Určite vás už napadlo to, čo aj mňa a to, že prečo niekde môžu pestovať napr. jablká v 1500 mnm a u nás to akosi nejde.

–         Teraz, keď sme si už určili rovnobežku a aj nadmorskú výšku nášho priestoru, skúsme sa teda pozrieť trochu nižšie pod nohy zistiť, do akého priestoru, svahu, chceme zasadiť ten náš stromček, aby sme z neho mali radosť.

–         Existujú stovky odrôd, ktoré majú svoje špecifiká, ale len málo podpníkov, z ktorých si môžeme vyberať.

–         Ak ste si už vybrali odrodu, o ktorej si myslíte, že by bola pre vaše podmienky tá najlepšia, „tie susedove sú super“ poďme teda k podpníkom.

–         Naskytá sa nám ďalšia paleta otázok a odpovedí:

  • bude ten stromček v záhradke, kde sa okolo neho bude okopávať a odburiňovať?
  • poskytne sa mu doplnková závlaha alebo pôjde do svahu alebo do sadu, kde sa bude len raz za mesiac kosiť?

–         Vypisovať teraz všetky podpníky, ktoré sú kde vhodné a u hrušiek napr. opísať medzištiepenie z dôvodu afinity by bolo asi dosť zdĺhavé, preto ak by ste mali záujem o bližšie info, stačí zavolať alebo napísať.

–         Nezabudnime ani na pôdne podmienky, tie si trochu opíšeme v odstavci o hnojení.

–         Ešte jedna vec na záver, ak si myslíte, že budete mať presne také isté jablká, ako má sused, musím vás sklamať, príroda to má zariadené tak, že nie.

Hnojenie

S hnojením sa trochu pohrám: k ovocným stromom, nie ku kmeňu ale pod okraj koruny každé 3-4 roky dodám hnoj a to tak, že trávu dám preč a zemným vrtákom vyvŕtam dieru a tak tam vložím vedro 3-ročného kravského hnoja premiešaného s kompostom.

Cez leto aplikujem listové hnojivá a na jeseň zase hnojivá na podporu dozrievania pletív, čiže draslík, fosfor. Na Slovensku všeobecne a teda aj u mňa je pôda skôr kyslejšia než zásaditá: preto použijem ešte mletý vápenec.

Rez ovocných stromov – prírodné zákonitosti

Je lepší žiaden rez než zlý rez.

Aj stromy majú svoje potreby, veľké i malé. Jednou z dôležitých potrieb je aj odstránenie starých vyrodených, poškodených a prebytočných konárov.

Aj keď sa každý ovocný strom vyvíja inak a teda je jedinečný, existujú zákonitosti, ktoré platia pre všetky druhy a odrody ovocných plodín.

Mali by ste ich poznať skôr, než začnete s prácou, lebo:

Rez je len vtedy správny, keď nie je v protiklade s týmito rastovými zákonmi.

Zmladzovací rez jablone - pred a po oreze - Ovoarb, Peter Švidroň
Zmladzovací rez jablone – pred a po oreze: na prvý pohľad ani nevidno, že bol strom orezaný

Už som rezignoval na určité články na niektorých internetových stránkach, už som prestal písať do určitých časopisov a TV vysielaní, že ich osveta ohľadom rezu ovocných stromov je nesprávna a zle učia.

Nechcel som ale tým povedať, že len ja ja ja som najmúdrejší alebo že to len ja viem, našťastie je už veľa ovocinárov, ktorí pochopili tieto zákonitosti.

Treba si v prvom rade povedať o aký druh rezu pôjde, čiže vek, a v akej kondícií je daný strom.

Potom pri prečítaní jednotlivých konárov zistiť, či dané drevo už nie je odrodené a nahradiť ho mladým rodiacim drevom.

Na vysvetlenie:

  • v 1. roku máme len listové púčiky
  • v 2. roku máme len kvetné púčiky, ktoré ešte nerodia
  • a až 3. roku sa dočkáme úrody
  • v 5. roku je už daný konár odrodený a treba uvažovať o jeho náhrade novým, aby sme mali stále pekné, veľké a chutné ovocie.

Pre ilustráciu pozrite si video, ktoré sme natočili s pánom Ing. Jakubekom.

Ďalšie info ohľadom rezov telefonicky alebo e-mailom, ale najlepšie osobne.